Menet közben - a kirándulás
Első nap
Lendva-Csáktornya. Lendván találkoztunk Patyi Zoltánnal, a Lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet munkatársával, aki megmutatta nekünk a Makovecz-kultúrházat, mesélt Zala Györgyről, Lendva szülöttéről, és arról, milyen a magyarok, a magyar oktatás helyzete Szlovéniában. A fiúk performance-ként előadták a botos táncukat.
Lendván a várat nézzük meg az egyik csoport idegenvezetésével, ehhez kapcsolódva a gyerekek mondát írtak, témája Mátyás király vagy Beatrix Lendván. A várban - óriási szerencsénkre - éppen Hunderwasser kiállítás volt. fagyiztunk egyet a váro egyik legjobb helyén, majd elmentünk a Vináriumba, ahonnan egyszerre négy ország: Szlovénia, Magyarország, Horvátország és Ausztria látszik.
Csáktornyán feleleveníttetük a Zrínyiekről meglévő ismereteinket, felidéztük és megvitattuk Zrínyi halálát. A várat csak kívülről tudtuk megnézni, felújítják, a múzeum pedig már zárva volt. Megkoszorúztuk a Zrínyi-emlékművet. A diákok megtartották az idegenvezetést, és verseket írtak k Zrínyi Miklós haláláról, törökellenes harcáról, a vasvári békéről.
Ezután Zágráb magyar emlékeit tekintettük meg az egyik csoport idegenvezetésével. Megnéztük a katedrálist, a Szent Márk teret, a bazilikát, a Jellasics-szobrot. Térképen elhelyezték a magyar emlékeket. Itt már kezdett szakadni az eső.
2. nap
Trsat meglátogatása. A vár alatti település középkori hírnevét Szűz Mária názáreti házának legendája alapozta meg. E szerint a XIII. században ide hozták a házat az angyalok, majd elvitték. A szomorú trsatiaknak 1362-ben V. Orbán pápa egy állítólag Szent Lukács evangélista által festett Szűz Mária kegyképet adományozott.. Meglátogattuk a Trsati Szűzanya tiszteletére szentelt templomot, láttuk a kolostort, végigjártuk a keresztutat. Gyönyörű kilátás nyílt Fiume városára és az öbölre. A diákok legendát írtak csoportonként erról, hogy miért és hogyan került oda Szűz Mária háza? Miért vitték el az angyalok?
A 11. és 12. század fordulóján Trsat Horvátországgal együtt a Magyar Királyság része lett. II. András magyar király 1223-ban adományozta egész Vinodolt ("totam terram Wynodol") érdemiért Frangepán II. Vidnek, melyet 1251-ben fia IV. Béla is megerősített. Trsat várát a Frangepánok építették a 13. században. 1449-ig az egységes Frangepán birtok része volt.
Fiume - A Szt. Vitus Székesegyház, monarchia emlékeinek felkeresése, Andrássy út, Kossuth korzó és a Batthyány villa megtekintése.
3. nap
Fiume volt ismét az első helyszín.
Baross Gábor miniszter emléktábláját kosztorúztuk meg. Bár 1778 óta Fiume Magyarországhoz tartozott (Tengermellék), fejlődésnek igazán a kiegyezés után indult, amikor az osztrák Trieszttel szemben magyar kikötőt építettek. Hihetetlen pénzösszegeket fordítottak a kikötő kiépítésére. Majd megnéztük a kikötőt, a halpiacot. Itt a tenger élőlényeiről készült album csoportonként (fotók, az állatok neve).
Opatija/ Abbázia meglátogatása következett. Itt gyönyörű mediterrán növényeket láttunk: babér, leander, pálmák. A Lungomare a város egyik híres látványossága. Ezt a 12 km hosszú parti sétányt az Adria egyik legszebb sétányának tartják. 1907-re a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye lett, ahol több neves személyiség, köztük I. Ferenc József és több király és művész is megfordult.
Krk - a szigeten is a Frangepánok nyomában maradunk, hiszen az ő birtokuk volt. Megnézzük a Frangepánok várát és temetkező helyét. Geocaching – a megtalált helyekről leírást kaptak a diákok, szóban bemutattták a többieknek.
Megnéztük a Frangepán-kastélyt, itt angol nyelvű szöveget kellett fordítaniuk.
4. nap
Mielőtt elindultunk haza, még búcsúztunk a tengertől. Tengerparti sétával zártuk a látogatást, ahol tengeri élőlények maradványait gyűjtötték a gyerekek.