Gyakorlófeladatok, segédanyagok
Gyakorlófeladatok
TÖBB TANTÁRGY
A Zanza.tv kisfilmekben magyarázza el a nyolc tantárgy legfontosabb témáit. Tanuld meg 5 perc alatt 1 óra anyagát, majd ellenőrizd a tudásod 10 percben!
Gyakorlás - irodalom, nyelvtan, töri
Szövegértést, anyanyelvi gondolkodást, olvasást, nyelvtant és helyesírást fejlesztő gyakorlatok. Sokféle feladatot találsz itt, érdemes megnézni.
MAGYAR
Gyakorolhatod a szófajokat, helyesírást, mindent, amit még nem tudsz tökéletesen. Ráadásul a program alkotója osztályonként csoportosította a feladatokat, így csak a saját évfolyamodat kell megkeresned.
Gyakorolhatod a mellékneveket, névmásokat, határozószókat, az összetett mondatokat, mondatfajtákat, helyesírásunk alapelveit.
Heti teszt, gyakorlás, szótár és játék.
J-ly, intézménynevek, mozaikszók, többelemű földrajzi nevek, betűrend, elválasztás - ezeket gyakorolhatod.
Sokszor okoz gondot, hogy milyen j-vel is kell írni egy-egy szót. Ha még nem vagy teljesen biztos magadban, itt gyakorolhatsz. Hidd el, megéri.
Hangtan, szófajtan, mondattan gyakorlása
Az alárendelt mondatokat gyakorolhatod: melyik a főmondat, milyen alárendelés. 8. osztályosoknak ajánlott.
A Toldi szavai, kifejezései sokszor érthetetlenek egy mai gyereknek. Ezzel a programmal azt tudod tesztelni, hogy te mit értettél meg, tudod-e, hogy mi a vendégoldal, toportyán stb.
Az alany és az állítmány
Határozók
Fejlesztő feladatok - matematika és magyar
www.altsuli.hu/fejleszto/keretfejleszto.html
Ezeket is kipróbálhatod, betűkkel és számokkal kell dolgoznod.
Középiskolai felvételi feladatok - matek és magyar
Az eddigi felvételei feladatsorokat megtalálod - megoldással együtt - ezen az oldalon.
Online kompetenciamérés - matek és magyar
A kompetenciamérés feladatai (2006., 2007., 2008., 2009.) oldhatók meg online, azt is megtudod, hogy mennyi hibát vétettél.
Irodalom - hexameter
Ha a magyartanárod a vers rímelését és ritmusát szeretné tőled tudni, segít ez az oldal. :)
Ha megadsz egy verset, a verselemző megpróbálja megtalálni annak rímeit, megadja rím- és ritmusképletét, szótagszámát, valamint felismeri az alliterációkat és egyes vers- és ritmusformákat is. A vers elemzése mellett annak helyesírását is figyeli, és szükség esetén aláhúzással jelöli a hibásan írt szavakat. A verselemző teljesen automatikusan működik.
MATEK
Számok, sorszámok, összeadás, kivonás, kerekítés, mérés.
Halmaz, mértékváltás, tagok felcserélhetősége, összefüggések keresése, összeadás ezres számkörben, negatív számok.
Szorzótábla gyakorlása haladóknak. A játék lényege: egy 4x4-es táblán összesen 20 számot kapunk, majd megjelenik a táblán kívül (lent) egy szám, amely a 20 szám közül kettő számnak a szorzata. Na, ezt kell kitalálni.
Játékos feladatok osztályonként
MÉDIA
A 100 legnagyobb film, Oscar-díjak, a legjobb jelenetek, a filmtörténet évekre és évtizedekre bontva - mindent megtalálsz, ha érdekelnek a filmek.
Program tárgyanimáció készítéséhez (ha rákattintasz, letöltődik a program)
A Helium Frog Animator kifejezetten tárgyanimációk készítéséhez írt ingyenes program. Használhatjuk a webkamerával együtt is, nagy előnye, hogy a képek készítésekor láthatjuk az előző képet, így pontosan be tudjuk állítani, mekkora legyen az elmozdulás.
Még két rajzfilmkészítő oldal:
Szórakoztató feladatok
A fodey.com oldalán található újságcikk-generátorral gyorsan és látványosan készíthetünk újságcikk kinézetű képeket. Nem kell mást tennünk, mint beírni a leendő újság címét, a dátumot, a vezércikk címét és szövegét és már el is készül a saját lapunk. Az elkészült képet a Download your image gombra kattintva tölthetjük le. Vigyázni kell, mert a hosszú ő és ű betűket nem érti a rendszer, használjuk helyette a rövideket.
Mesekönyvet készíthetsz saját hanggal
Angol nyelvű oldal, angol mesekönyvet is készíthetsz, s fel is olvashatod kíséretül a mesét. Magyarul is megpróbálhatod. Jó online ajándék is lehet egy ilyen könyv.
Létezik olyan oldal, ahol Garfield-képregényeket készíthetsz, a neve Garfield comic creator. Nagyon egyszerűen működik.
A prezentációk egy új generációja készíthető ezzel az online programmal. Ha az ingyenes verzióját használod, nem lehet titkosítani a munkádat, közzéteszed a művedet a világhálón.
Hogy írt volna egymásnak Arany és Petőfi, ha ma élne? A két költő levelezése mai eszközökkel.
Hogyan szerveződött volna a forradalom, ha ismerték volna a legnagyobb közösségi oldalt? Érdekes játék, érdemes megnézni.
Itt pedig te is készíthetsz ilyen Facebook-oldalt!
És végül egy hangerőmérő. Ajánlott minden órára minden osztályhoz. :)